Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Nechci kotě s PP, protože nechci s kočkou chodit na výstavy.

Toto je základní omyl, s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy! Pokud se nechcete stát chovatelem - odchovávat koťata (nikdy neříkej nikdy), je to zbytečné. Pokud byste však chtěli na výstavu i s nechovnou (kastrovanou) kočičkou, je to možné, každá výstava SCHK má výstavní třídy pro kastrovaná zvířata, pravidlem je i třída pro domácí kočky.

 

Co se může stát, koupíte-li kočku bez PP? 

Chovatelé ušlechtilých koček musí odchovávat všechna koťata s PP. PP je jako rodný list, koťata, která chce majitel prodat na mazlíčka, také dostanou PP, ve kterém může být přetisk NEVHODNÉ K CHOVU. (Tato koťátka nejsou nijak nemocná, pouze mohou mít např. chyby v barvě nebo kresbě a tudíž se nehodí pro další chov, což nemění nic na tom, že se mohou stát dobrým kočičím kamarádem). Jedině průkaz původu – rodokmen Vám zaručí, že si kupujete kočku daného plemene a barvy a ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně. Z rodokmenu se dozvíte, zda kotě pochází z příbuzenské plemenitby či nikoliv. U kočky bez PP nevíte, zda její rodiče nebyli blízcí příbuzní, či dokonce sourozenci.
Odchováváním koťat na kočkách bez PP se ztrácejí charakteristiky plemene . Znaky, které chovatelé několik desetiletí šlechtili, tak během několika generací zaniknou. Britská modrá bez PP pak nejspíš nebude tak velká a zavalitá jako její kolegyně s PP, nebude mít tak hustou srst, kulatou hlavu a nádherné tmavě oranžové až měděné oči, ale bude to jen trošku mohutnější šedivá kočka se žlutýma očima.
 

 


Záruka zdraví kotěte s PP a vyloučení vrozených vad

Každá čistokrevná kočka, než je puštěna do chovu, musí být vystavena a získat na výstavě chovnost. Je to proto, aby chovná zvířata byla před puštěním do chovu zkontrolována, zda skutečně odpovídají standardu plemene a netrpí nějakými vadami, které by mohla přenést na potomstvo. Je neetické použít kočku nebo kocoura do chovu, když nebyli uchovněni či jsou bez PP a chovný řád SCHK to zakazuje.
Mezi vady vylučující kočky z chovu se řadí např. deformace ocasu, hrudního koše a lebky, šilhavost, kýla, hluchota, poly- a oligodaktylie (zmnožení prstů na tlapkách), monorchismus nebo kryptorchismus u kocourů (zcela nebo jen částečně nesestouplá varlata). Většina chovatelů má zvířata testovaná nebo očkovaná na smrtelné kočičí nemoci jako FELv, FIV a FIP (kočičí infekční peritonitida-zánět pobřišnice),. Povinností každého chovatele je očkovat kotě minimálně základní vakcínou (panleukopenie-kočičí mor a rhinotracheitida-kočičí rýma).